DOPROVODNÝ PROGRAM

TŘEBSÍNSKÉ ZVONĚNÍ 5. - 6. 7. 2024

Jaroslava Foglar

Výstava Jaroslava Foglara a Rychlých šípů na Třebsínském zvonění


Přijďte se podívat na výstavu Jaroslava Foglara, včetně focení u jeho rodného domu a totemu.

Uvidíte také výstavu Rychlých šípů – Záhada hlavolamu a obrazy Marko Čermáka.


Budete si moci vyzkoušet vyjímání ježka z klece a dozvědět se mnoho zajímavého o Jaroslavu Foglarovi.


K této příležitosti bude vydána speciální turistická známka s obrázkem Bratrstva kočičí pracky.

SPECIÁLNÍ TURISTICKÁ ZNÁMKA BRATRSTVO KOČIČÍ PRACKY
JAROSLAV FOGLAR A JAROSLAV ČVANČARA - KAPELA TAXMENI

JESTŘÁBÍ PERUTĚ NAD TŘEBSÍNEM

Jaroslav Foglar přišel na svět 6. července 1907.

Narodil se v bytě v nenápadném pražském činžáku pražského Podskalí. Už v dětství mu učarovalo kouzlo skautingu, jemuž se pak v čele chlapeckého oddílu Pražská Dvojka věnovat po celý život. Jako skautský vůdce vedl oddíl plných šest desetiletí, což je i ve světovém skautingu ojedinělý rekord.

U spisovatelova rodného domu v Benátské ulici 3 se každoročně 6. července scházejí milovníci jeho díla na vzpomínkovém setkání.

Letos se však u Jestřábova „rodného domu“ možno potkat i v rámci programu Třebsínského zvonění.

 

Přijďte ve 13 hodin 13 minut na toto setkání. Při tom si budete moci vyzkoušet i vyjímání ježka z klece a o Jaroslavu Foglarovi se dovědět mnoho zajímavého.

JAROSLAV FOGLAR

Píše Foglar – Kreslí Čermák …

Výstava Jaroslava Foglara a Rychlých šípů na Třebsínském zvonění

 

Bezesporu většina čtenářů a milovníků kresleného seriálu Rychlé šípy postřehla v záhlaví jednotlivých stan souboru příběhů legendárního chlapeckého klubu nepatrný řádek s uvedením autorské dvojice komiksu: V době prvorepublikové éry Rychlých šípů v časopise Mladý hlasatel a poté v poválečném období na stránkách týdeníku Vpřed byly příběhy nadepsány stručně „Píše Foglar – Kreslí Fischer“.

Po roce 1948 se ovšem Rychlé šípy nehodily „do krámu“ nastupujícímu komunistickému režimu – a v tvorbou nových příběhu byl konec. Tím skončila i autorská spolupráce spisovatele s prvním kreslířem RŠ dr. Janem Fischerem. V polovině 60. let se sice začalo blýskat na lepší časy a svitla i naděje na možné pokračování kultovního komiksu pro mládež, ovšem Jaroslav Foglar už nemohl počítat s kresbami Jana Fischera, protože výtvarník v roce 1961 zemřel.

V toce 1968 se iniciativy k navázání dávné tradice novými příběhy RŠ chopila redakce obnoveného časopisu Skaut-Junák a vypsala konkurz na Fischerova nástupce. Ze soutěže předložených návrhů vzešel jako vítěz tehdy 28letý začínající výtvarník Marko Čermák.

 

MARKO ČERMÁK A JAROSLAV FOGLAR

Ve spolupráci s Jaroslavem Foglarem vytvořil v období 1968–1971 více než sto stran nových kreslených dobrodružství RŠ, které postupně vycházely v časopiseckých i souborných vydáních.

Po další normalizační pauze se Rychlé šípy mohly na scéně objevit až na počátku 90. let. Dřívější spolupráci Jaroslava Foglara s Marko Čermákem z přelomu 60. a 70. let se však už nepodařilo obnovit. Etapa původních autorských příběhů tak definitivně skončila.

V posledních dvou-třech desetiletích sice někdejší příběhy dřívějšího tvůrčího tandemu nastavilo několik autorů – scénáristů a kreslířů – vlastními příběhy (vyšly například ve sbornících Nová úžasná dobrodružství RŠ, Rychlé šípy 33 nebo Áckův foglarovský svět), ale žádný úž neoslovil čtenáře a příznivce RŠ tak, jako komiks se záhlavím „Píše Foglar – Kreslí Čermák“.

Jestřábe a Marko, děkujeme za vše, co jste společně vytvořili!  

BRATRSTVO KOČIČÍ PRACKY

A CO PRO NAŠE NEJMENŠÍ?

SKÁKACÍ HRAD, TRAMPOLÍNA

Myslíme i na naše nejmenší diváky.

Připravena je pro ně trampolína, skákací hrad,

jízdy na koních,  soutěže a hry. 

 

Pokud se děti zúčastní, některých z našich soutěží, nepřijdou zkrátka, budou odměněni malým dárkem od Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra či sladkou odměnou. 

 

Vy dospěláci se tak v klidu můžete dívat na svou oblíbenou kapelu a vaše děti si u nás mohou zasoutěžit.

DORAŽTE, TĚŠÍME SE NA VÁS

TŘEBSÍNSKÉ ZVONĚNÍ

SHOW S BIČEM

JERRY HOLEK

Práci s bičem se Jerry věnuje už několik let.

Jeho vystoupení jste měli možnost vidět např. na některém rodeu (např. Sebnitz v Německu, Třebušín), na hudebním festivalu Bakovské folkování, Jizerská nota, Vodácké léto, Nebákovská struna apod.  

 

 

Letos si jeho skvělou show s bičem užijete u nás!!!

VÝSTAVBA PIETNÍHO MÍSTA

PIETA TŘEBSÍN

Rozhodli jsme se vybudovat PIETU na počest zavražděným vězňům z koncentračního tábora v Hradištku na sklonku 2. Světové války.
Tito vězňové byli nuceni kopat v Třebsíně protitankový příkop v naprosto nelidských podmínkách. V posledních dnech války mezi

9. – 11. dubnem 1945 byli cestou do Třebsína a zpět a také v samotném příkopě při pracech, nelítostně vražděni komandy SS.

Tak došlo k rozhodnutí vystavět památnou Pietu připomínající lidské utrpení a také proto, abychom přiblížili historii tohoto místa, které na konci války zas tak malebné nebylo.

 

Zde ve videu krátké poděkování všem, kteří se zúčastnili slavnostního odhalení budoucí Piety a poklepání na základní kámen.

Natočili jsme krátký dokument, který jsme přeložili do dalších 3 jazykových mutací. Za Anglický a Španělský překlad a následný dabing děkujeme Haně Ditrichové. Francouzskou verzi nám přeložila a nadabovala Klára Jungová – děkujeme.